X
تبلیغات
هم خونه های کوچولوی ما - خانه همستر

هم خونه های کوچولوی ما

خانه همستر

تهیه خانه و مکان مناسب برای همستر دست آموزتون یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر سلامتی جسمی و روحی اونه. مکانی که برایش انتخاب خواهید کرد برای بقیه طول عمر او نقش خانه اش را خواهد داشت ٬ بناربراین در انتخابش دقت کنید.

قفس سیمی (Wired Cage )

برطبق تجارب بدست آمده یک قفس سیمی بهترین انتخاب برای نگهداری یک عدد همستر سوری است. و مناسبترین قفس سیمی برای همستر سوری قفسی با میله های افقی است که دارای یک سینی با قابلیت جدا شدن ازبدنه اصلی است که حداقل ۱۰ سانتیمتر عمق داشته باشه. گرانترین قفس در پت شاپها یا فروشندگان اینترنتی الزاما بهترین قفس نیست و گاهی ارزانترینها هم میتونن مناسب باشند ولی موارد بسیار مهمی هستند که در هنگام خرید قفس باید به اون دقت کنید:

۱- همونطور که در پستهای قبلی به اون اشاره کردم نگهداری همستر در قفس به این معنی نیست که اونا تمام ساعت شبانه روز رو باید در قفس محبوس بوده و از قفس بیرون نیان!... یادتون باشه هر همستر طلایی در ساعات اوج فعالیتش(حدود ۶ بعد از ظهر تا ۶ صبح البته متغیر بسته به سن همستر) بطور طبیعی کیلومترها راه رو طی میکنه تا دانه و مواد خوراکی جمع کنه ٬ به قلمروش سرکشی و علامتگذاری مجدد کنه ٬ احتمالا با همسترهای دیگه در ارتباط باشه ( برای راندن از قلمرو یا جفت یابی) و حتی برای اینکه فعالیت بدنی داشته باشه... بنابراین اگه در فضای خونه یا حداقل اطاقتون محدوده ای ندارید که بتونید به  همستر اجازه بدید حداقل هر شب ۲ ساعت بازی و گردش کنه ٬ نگهداری از همستر طلایی را کاملا فراموش کنید!

مطمئن باشید اونا جزو تمیزترین جونده ها هستن و اگه در محدوده بازی همستر یک جعبه کفش (یا هر جعبه مقوایی مشابه ) رو از چند جا سوراخ کنید و در اختیارش بذارید اونا در طی ساعتهای بازیشون ازش بعنوان "پناهگاه موقت" استفاده میکنن تا ضمن تمیز کردن خودشون و استراحت مختصر ٬ فضولاتشون رو هم همونجا دفع میکنن و در جای دیگه اطاق پراکنده نخواهند کرد.

۲- سایز قفس : کمترین سایز قفس برای نگهداری یک عدد همستر طلایی بشرح زیر است:

طول : ۵۵ تا ۶۵ سانتیمتر   -  عرض : ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر  و ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر .

البته قفسهایی در بازار وجود دارند که دارای طبقات مختلف ٬ نردبان ٬ تونل و ... هستند که این امکانات فضای بیشتری رو در اختیار دوست کوچولوتون قرار میدن تا فعالیت بیشتری داشته باشه. میله های افقی قفس مخصوص همستر این امکان رو به شما میده که با قطعاتی از چوب طبقات مختلف براش درست کنید و در قفس تعبیه کنید.

۳- سینی قفس : همونطور که اشاره کردم سینی قفس باید پلاستیکی و صاف بوده و حداقل ۱۰ سانت عمق داشته باشه تا از بیرون ریختن پوشال کف جلوگیری بشه. این سینی به کمک دو تا گیره به بدنه فلزی اصلی قفس متصل میشه و بنابراین  براحتی قابل جدا کردن از بدنه اصلیه. با این سینی شما به راحتی میتونید قفس رو تمیز کنید - سبکه و به راحتی شسته و تمیز میشه.

۴- لانه : همستر طلایی یه موجود شب فعاله و تمام مدت روز رو در زیستگاه طبیعیش زیر زمین و تو اطاق خوابش میگذرونه!... بله درست شنیدید اطاق خواب! ... در زندگی قفسی هم اونا به شدت به یک آشیانه احتیاج دارن که ازش بعنوان اطاق خواب و گوشه ای از اون بعنوان انبار غذا استفاده کنن. یک لانه چوبی مرغ عشق (براحتی از پرنده فروشیها قابل تهیه است) انتخاب مناسبیه البته به شرطی که کف این لونه برداشته بشه تا تمیز کردن لونه راحت باشه ... اگه نتونستید این نوع لونه رو تهیه کنید میتونید خودتون درستش کنید. لازم به ذکره که بعضی از قفسهای طلق و فلزی خودشون یه اطاق خواب در قسمت زیر سقف دارند که با یه تونل به داخل قفس راه داره ... در اینصورت شما نیاز به گذاشتن لانه دیگه ای نخواهید داشت البته به شرطی که در طول روز قفس رو دور از نور آفتاب و روشنایی شدید قرار بدید.

۴- ظرف آب و غذا : معمولا همه قفسهای استاندارد مخصوص همستر خودشون دارای ظرف آب و غذای مناسب هستند ... در غیر اینصورت برای ظرف غذا میتونید از یک کاسه کوچک سفالی یا چینی استفاده کنید که براحتی قابل شستشو هست و اما نکته مهمتر درمورد ظرف آب : هرگز از کاسه یا ظرف مشابه برای آب استفاده نکنید چون همیشه پر از تراشه چوب و آشغال شده و آلوده خواهد شد و علاوه بر این همستر به راحتی اونو برمیگردونه و بیشتر پوشال قفس رو خیس خواهد کرد... برای ظرف آب حتما از یک بطری ساچمه ای مخصوص قفس جونده (همستر - موش - جربیل - رت) استفاده کنید که در بیشتر پت شاپها و فروشنده های اینترنتی موجوده.

۵- وسایل بازی : مهمترین وسیله بازی برای یک همستر (تمام گونه های همستر) یک چرخ همستره (Running Wheel ) ... معمولا همه قفسهای مخصوص همستر دارای این چرخ هستند ولی نکته مهم اینه که گاهی از چرخهای دارای میله های افقی استفاده میشه که اصلا برای همستر مناسب نیست و احتمال گیر کردن یا آسیب دیدن پای همستر وجود داره ... در اینصورت از چرخهای یک پارچه و بدون حفره استفاده کنید.

یک چرخ ورزشی مناسب :

              

شما میتونید با قرار دادن لوله ها و جعبه های کوچک مقوایی- پوست نارگیل سوراخ شده - سبد کوچک حصیری و ... فرصت بازی و اکتشاف و همچنین فضای بیشتری برای پناه گرفتن به او بدید... با قرار دادن یک گردوی سالم (با پوست) این مجموعه کاملتر میشه تا همستر شما با جویدنش دندانهای پیشین همیشه در حال رشدش رو در اندازه مناسب نگه داره.

یک نمونه از قفس استاندارد٬ دارای سایز مناسب - لانه -طبقات مختلف و بطری مناسب آبخوری ٬ که در کشور ما هم قابل تهیه است:

              

یک نمونه از قفس طلق - فلزی ٬ تا حدودی مناسب٬ دارای تونل ٬ اطاق خواب زیر سقف و چرخ ورزشی مناسب:

                                             

...............................................................................................

قفسهای نا مناسب :

از خرید قفس پرنده  یا قفسهایی که دارای کف سیمی است برای همستر ٬ به شدت خودداری کنید... کف سیمی قفس به شدت همستر شما رو آزار خواهد داد و در دراز مدت باعث عارضه ای بنام "Sore Feet " خواهد شد که فلجی دائمی و ناتوانی حرکتی رو در نهایت برایش به ارمغان خواهد آورد...متاسفانه این نوع قفس که از چین وارد میشه (میدونید که بیشتر اجناس بنجول - غیر استاندارد و تقلبی مربوط به کشور چینه!) امروزه به شدت هم تو بازار زیاد شده و با قیمت ارزون هم برای جلب مشتری فروخته میشه ... هرگز این نوع قفس رو نخرید وگرنه دستگاه شکنجه ای خواهد بود برای همسترتون.

از خرید این نوع قفسها به دلیل داشتن کف سیمی و اندازه بسیار کوچک و غیر استاندارد به شدت خود داری کنید(گرچه قیمتهاشون گول زننده به نظر میرسند):

                                 

........................................................................................

پوشش کف قفس :  از مهمترین وسایل نگهداری همستر ماده ای است که شما بعنوان پوشش قفس همستر استفاده خواهید کرد تا هم جاذب رطوبت مناسبی باشه و هم همستر شما احساس راحتی بیشتری داشته باشه. 

بهترین پوشش قفس همستر : پوشال چوب یا پوشال رنده نجاری است. نکته مهم  : بیشتر کارگاههای نجاری پوشال چوب رو مخلوط با خاک اره عرضه میکنن که شما باید خودتون با یه صافی معمولی پلاستیکی این پوشال رو کاملا از خاک اره جدا کنید به دلایل زیر :

۱- خاک اره وارد دستگاه تنفسی و گوارش همستر شده و علاوه بر ایجاد حساسیتهای شدید تنفسی و عطسه و سرفه در طولانی مدت باعث عفونت شدید ریه و یا مسمومیتهای حاد خواهد شد که به مرگ همستر خواهد انجامید...

۲- در بیشتر موارد خاک اره دارای تخم و لارو انگلهای پوستی مثل "جرب " میباشد که باعث ریزش ناحیه ای مو - خارش و التهاب شدید - بی اشتهایی - زخمی و عفونی شدن محل ضایعه و در دراز مدت مرگ حیوان خواهد شد.

برای پوشش قفس هرگز از مواد زیر استفاده نکنید :

a) خاک : گاهی تو بعضی از وبلاگها میخونم که برای پوشش قفس خاک یا خاکبرگ رو خالی از اشکال معرفی کردن ٬ که یه اشتباه وحشتناکه!... علاوه بر این که باعث میشه پوست براق و تمیز همستر کدر و کثیف بشه ٬ دارای عوامل بیماریزای مختلفیه که بدون شک برای همستر میتونه مرگبار باشه...

b) خاک اره : به دلیل ذکر شده در بالا.

c) روزنامه یا پوشال آن یا پوشال کاغذ دارای مرکب و جوهر : حروف چاپی روزنامه دارای سرب و مواد شیمیایی حتی ترکیباتی از سیانید است ... همستر مرتب پوشال رو در کیسه های دهانیش جمع کرده و به لونه ش انتقال میده ٬ اگه پوشال فقط کمی دارای مواد شیمیایی ذکر شده باشه وارد دستگاه گوارش همستر شده و دچار مسمومیت شدیدی خواهد کرد که نتیجه ش بدون شک مرگبار خواهد بود.

در پست آینده به انتخابهای دیگه برای خانه همستر ٬ از جمله آکواریوم و ظروف پلاستیکی خواهم پرداخت.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور 1387ساعت 16:10  توسط Hamster Care  |